کتابدار می‌گوید این رمان دهه 1970 درباره بلوغ الهام‌بخش نسل‌های دختر بود

کتابدار می‌گوید این رمان دهه 1970 درباره بلوغ الهام‌بخش نسل‌های دختر بود

در سال 1970، یک رمان جوان پیشگامانه درباره بلوغ، قاعدگی و مذهب به بازار آمد.

تو هستی خدا؟ من هستم، مارگارت، توسط نویسنده مشهور جودی بلوم، در آن سال توسط نیویورک تایمز به عنوان کتاب برجسته سال انتخاب شد و در دهه های بعد، این کتاب تحسین ها و جوایز مختلفی دریافت کرد.

اکنون پس از گذشت بیش از 50 سال، این کتاب تبدیل به یک فیلم شده است. و به عنوان فیلم خدایا اونجا هستی؟ من هستم، مارگارت این ماه مستندی درباره بلوم با عنوان منتشر شد جودی بلوم برای همیشه همچنین قرار است در آمازون پرایم نمایش داده شود.

آیا داستانی که در دهه 1970 شروع به کار کرد، می‌تواند امروز هم مرتبط باشد؟ ویکی نیلسون، کتابدار کتابخانه عمومی ویکتوریا، می گوید بله.

نیلسون برای مصاحبه با گرگور کریگی مجری برنامه CBC نشست در جزیره، در آستانه اکران فیلم.

در جزیره6:36درباره دو فیلم که زندگی و میراث نویسنده جودی بلوم را جشن می گیرند بشنوید

گرگور کریگی با ویکی نیلسون، کتابدار خدمات عمومی در کتابخانه عمومی ویکتوریا، درباره نویسنده جودی بلوم صحبت کرد.

این مصاحبه برای طولانی بودن و وضوح ویرایش شده است.

این کتاب برای نسلی از دخترانی که در دهه 1970 به سن بلوغ می‌رسند چه کرد؟

خوب، منظورم این است که اجازه دهید با آن روبرو شویم، دنیای امروز با دهه 70 بسیار متفاوت است، اما می دانید، همه ما چالش های اساسی یکسانی در بزرگ شدن داریم: فشار همسالان، بلوغ و دوستی وجود دارد.

فکر می کنم دختران آن زمان و اکنون احساس می کردند که می توانند با مارگارت همذات پنداری کنند و آنقدرها هم احساس تنهایی نمی کنند. این به آنها احساس تعلق می داد و آنها متوجه می شوند که تغییر بدن هیچ شرمی ندارد.

و شاید برخی از سوالاتی که آن‌ها از پرسیدن آن‌ها از والدین یا معلم‌ها یا هر کسی که می‌دانید، از طریق خواندن کتاب او در آن زمان و اکنون، می‌ترسیدند، پاسخ داده می‌شد.

جودی بلوم آیا آنجا هستی خدا؟ این من هستم، مارگارت به عنوان یکی از برترین رمان های جوانان در تمام دوران شناخته می شود. (مطبوعات برادبری)

این کتاب چه معنایی برای شما داشت که بزرگ شدید؟

جالب است. من اخیراً آن را دوباره خواندم و این روزها برای من معنای متفاوتی نسبت به 35 سال پیش داشت. اما، متوجه شدم که این به وضوح برای دختران امروز معنی دارد. همین چالش است. این همان احساسات است. همینطور است. یادم می آید وقتی 12 ساله بودم آن کتاب را به وضوح خواندم.

قراره فیلم رو ببینی؟

آره! فکر کنم مجبورم.

خانمی با موهای مجعد لبخند می زند
جودی بلوم، در تصویر، تمرکز یک مستند جدید به نام جودی بلوم برای همیشه است. (فابیولا کارلتی/CBC)

در زمانی که ممنوعیت کتاب در ایالات متحده اتفاق می افتد صحبت کردن در مورد این کتاب که به مسائل مربوط به بدن می پردازد چگونه است؟

منظورم این است که زمان بندی عالی است، حدس می زنم. من مصاحبه تام پاور را هنگام مصاحبه با جودی گوش دادم، و او می گفت که وقتی آن را می نوشت، حتی به ذهنش نمی رسید که موضوعات بحث برانگیزی در کتاب وجود داشته باشد. این فقط بخشی از بزرگ شدن بود، و این چیزی بود که او پشت سر گذاشت. بنابراین متوجه شدم که واقعاً جالب است.

و اکنون، در دنیای امروز، در همه جا، به ویژه در ایالات متحده، ممنوع یا به چالش کشیده شده است. من با بخش گردش ما صحبت کردم، و آنها گفتند که ما از سال 2004 و شاید حتی قبل از سال 2004 در سیستم کتابخانه ای خاص خود به چالش کشیده نشده ایم. قطعا زمان جالبی است. یعنی واقعاً بلوغ است. من فکر می‌کنم بخشی از مردم هستند که فکر می‌کنند اگر بچه‌ها این چیزها را نخوانند، برایشان اتفاق نمی‌افتد. همه ما می دانیم که این درست نیست.

تعجب می‌کنم که چگونه فکر می‌کنید ممکن است امروز برای خوانندگان جوان طنین‌انداز شود. آیا فکر می‌کنید که از جهاتی ممکن است آن‌ها ابهام کنند که به اصطلاح در آن روزگار، این در حال ایجاد زمینه جدیدی است؟

شاید. کلی جنبه مذهبی داره نمی دانم این روزها بچه ها، 12 ساله ها، 11 ساله ها چه احساسی نسبت به دین دارند. بخش‌هایی از کتاب وجود دارد که من بسیار کنجکاو خواهم بود تا ببینم آیا این کتاب با بچه‌ها همخوانی دارد یا اینکه چگونه با بچه‌ها طنین انداز می‌شود.

تقریباً احساس می‌کنم کتاب همه همان مسائلی را دارد که زنان جوان با آن روبرو می‌شوند، اما به نظر می‌رسد زمان بسیار ساده‌تری است، مثل آن چیزی که ما به آن می‌خندیم، می‌دانی، بچه‌هایی که تمام روز بیرون می‌روند و با آمدن چراغ‌های خیابان برمی‌گردند. در مورد یک چیز احساس می کنم دنیای ما واقعاً اینطور نیست. کمی ساده به نظر می رسد و من واقعا کنجکاو خواهم بود که بشنوم بچه های جوان در مورد آن چه می گویند.