اسکوپوس

اگر به دنبال داده های به روز هستید ، می خواهید در زمینه های مختلف تصمیمات استراتژیک بگیرید یا فقط اسکوپوس در تحقیقات خود صرفه جویی کنید ، دسترسی سریع به اطلاعات و کشف دانش روز اسکوپوس رایگان بسیار مهم است.

تحقیق یک کار پیچیده است و یافتن نتیجه مناسب در آن از هر چیزی مهمتر است. بنابراین ، دسترسی به منابعی که بتوانند این فرصت را فراهم آورند و در عین حال قابل اطمینان باشند ، از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

Scopus به شما امکان می دهد با ارائه بستر و ابزارهای تحلیلی ، دامنه تحقیقات خود را گسترش دهید. در زیر به برخی از سوالات کلیدی در مورد منطقه تحت پوشش و دلیل استفاده از Scopus پاسخ خواهیم داد ، و سپس نحوه استفاده از آن را با جزئیات اسکوپوس چیست بررسی خواهیم کرد.

فهرست

اسکوپوس چیست؟
چرا از Scopus استفاده کنیم؟
راهنمای کاربر Scopus
جستجو کردن
دسترسی کامل
اسکوپوس چیست؟
Scopus بزرگترین پایگاه داده جهان از “چکیده ها” و “استنادات” متون مورد بررسی از جمله کتاب ها ، مجلات علمی و مجموعه مقالات کنفرانس است. این بانک علاوه بر خلاصه ، منابع این متون را نیز نشان می دهد. بنابراین می توان تعداد استنادات هر مقاله اسکوپوس را محاسبه کرد.

Scopus بیش از 22،800 دنباله ، 150،000 کتاب و 5000 ناشر را پوشش می دهد. هر لحظه عدد تغییر می کند.

پایگاه داده شامل 70 میلیون سند از 1788 تا به امروز است. سال انتشار اسکوپوس رایگان این موارد که تعداد آنها 1.4 میلیارد است ، مربوط به سال 1970 و پس از آن است.

Scopus در اواخر سال 2004 توسط ناشر هلندی Elsevier راه اندازی شد و به سرعت تبدیل به معتبرترین پایگاه داده شد. پایگاه استنادی Scopus مشخصات شخصی هر نویسنده را ارائه می دهد و اطلاعات مهم را در آن نمایش می دهد. تاکنون 16 میلیون پروفایل در این پایگاه داده ایجاد شده است که از این تعداد نزدیک به 70،000 پروفایل موسسات بزرگ در سراسر جهان است.

چرا از Scopus استفاده کنیم؟
Scopus یک پایگاه داده به روز است که از طریق آن می توانید آنچه در دنیای علم و تحقیق اسکوپوس چیست در حال رخ دادن است را ببینید و تحقیقات شفاف تری انجام دهید. همچنین می توانید شبکه ای از همکاران خود را در این بستر ایجاد کرده و ارزش تحقیقات خود را در مورد آن بیان کنید.

در Scopus ، می توانید مجله مناسب برای خواندن یا ارسال مقاله را تجزیه و تحلیل و تعیین کنید. این پایگاه داده به محققان کمک می کند تا تعداد استنادات یا استنادها و همچنین h-index مقالات خود را مدیریت کنند. برخی از وظایف این بانک نیازی به عضویت ندارند.

Scopus به شما اطلاعاتی در مورد زمان ، نحوه و چه افرادی می دهد. در این بستر می توانید با محققان برجسته خبر شانسی در زمینه های مختلف ملاقات کنید. علاوه بر جستجو و کشف جدیدترین موضوعات ، Scopus به شما امکان می دهد تا آنها را تجزیه و تحلیل کرده و تأثیر آنها را پیگیری کنید.

اسکوپوس علاوه بر دسترسی آسان شما به اطلاعات وسیع از سراسر جهان اسکوپوس رایگان ، مسئله کیفیت را بدون نظارت رها می کند. زیرا اطلاعات و داده هایی که جدیدتر و قابل اطمینان تر هستند همیشه نمایش داده می شوند.

راهنمای کاربر Scopus
رتبه بندی Scopus براساس معیار CiteScore است که توسط Elsevier در سال 2016 به عنوان جایگزینی برای JCR Impact Factor معرفی شد. تفاوت اصلی بین Impact Factor و سایت Score این است که معیار مورد استفاده Elsevier بر اساس داده های Scopus است ، در حالی که Impact Factor از داده های Web of Science استفاده می کند. سایت Score همچنین فواصل سه ساله را به جای دو سال ارائه می دهد. البته باید توجه داشت که اسکوپوس معیارهای SJR و SNIP نیز قابل مشاهده است.

جستجو کردن
دو نوع جستجو در عمومی ترین حالت در دسترس شماست. جستجو بر اساس نویسنده و جستجو بر اساس منبع.

می توانید عنوان ، نشریه یا شماره سریال عنوان استاندارد بین المللی (ISSN) را بر اساس منبع جستجو کنید و همچنین موضوع را به دسته بندی های مختلفی مانند علوم دریایی ، کشاورزی ، نجوم ، کوانتوم ، علوم اجتماعی و غیره محدود کنید. به این گزینه ها در بالای صفحه قرار دارند. ارجاع به مجلات ، کتابها ، مقالات کنفرانس یا نشریات موضوعی.

جستجو در Scopus

در فیلترهای جستجو ، ما به محدودیت هایی مانند نمایش مجلات با دسترسی آزاد ، حداقل تعداد استنادات اسکوپوس، حداقل تعداد اسناد موضوعی و یک چهارم یا منبع محله دسترسی داریم. فیلترها را می توان در سمت چپ صفحه مشاهده کرد.

شاخص Q یا چهارگوشهای log به چهار Q از شماره یک تا چهار تقسیم می شوند که از بالاترین نمره در سایت Score تا پایین ترین رتبه بندی می شوند.

آخرین فیلتر نیز از نوع منبع است. همانطور که در بالا ذکر شد ، Scopus شامل مجلات ، دنباله ها ، گزارش های کنفرانس و نشریات موضوعی است.

نتایج را می توان بر اساس عنوان ، رتبه بندی سایت ، درصد ، تعداد استنادات ، تعداد اسناد ، نرخ استناد ، SNIP ، SJR و ناشر مرتب کرد (برای سه مورد آخر باید پیکان خط را انتخاب کنید).

با باز کردن عنوان مورد نظر ، صفحه را با جزئیات مربوط به منبع وارد می کنیم. این صفحه اطلاعات زیادی اسکوپوس چیست در مورد عنوان ارائه می دهد. ما می بینیم که چگونه Scopus اسناد را از آن زمان تحت پوشش قرار داده است ، ناشر عنوان کیست و ISSN و دامنه آن چیست.