4. تراتل و کالیبراسیون کامل شد

برخی از خلبانهای توپولف اشاره داشتند که گذشتن از یک مختصات VOR در توپولف با چند ثانیه تأخیر توسط عقربه این دستگاه کمک ناوبری تأیید می شده است. در کسری از ثانیه همه ۱۱۹ سرنشین در اثر برخورد شدید با کوه و انفجار هواپیما از بین می روند و هواپیما از صفحه رادار محو می شود. اجساد قربانیان این سانحه که متلاشی هم شده بودند به علت صعب العبور بودن و شرایط بد آب و هوای منطقه چند روز در لابه لای کوه ها ماند و فقط لشگر ۸۴ خرم آباد در با تیر اندازی در اطراف کوه از نزدیک شدن حیوانات وحشی به اجساد قربانیان؛ تا مساعد شدن هوا و توانایی پرواز بالگردها جلوگیری می کرد. در واقع مهمترین کلید افزایش شتاب خودرو، تنظیم ورود و خروج هوا است. در واقع خرابی این بخش از ماشین کل عملکرد موتور را تحت تاثیر قرار میدهد و با اعمال تاثیرات منفی در موتور منجر به افزایش آلایندگی خودرو میشود. هواپیما در ساعت ۷ و ۳۲ دقیقه بعد از گذر از هلدینگ جنوبی فرودگاه خرم آباد بر روی قوس ۱۱ جنوب به شمال قرار می گیرد و تقرب به باند ۱۱ را آغاز می کند.

کاهش موثر میزان سوخت بدلیل تنش سرعت و عدم خستگی راننده : یکی دیگر از مزایای کروز کنترل کاهش میزان مصرف سوخت می باشد تغییرات سرعت خودرو به دلیل خستگی راننده در حین رانندگی طولانی، افزایش میزان مصرف سوخت را بدنبال خواهد داششی و سیستم کروز با | ثابت نگه داشتن سرعت خودرو و جلوگیری از نوسانات سرمت و سبب کاهش مصرف سوخت خودرو می گردد. برای شروع تیون در تنفس طبیعی همین سنسور اکسیژن فابریک جوابگو هست اما در صورت بوست (سوپرشارژ و توربوشارژ) بدلیل پایین رفتن AFR خارج از حد سنسور اکسیزن فابریک (ظاهرا دقت این سنسور نهایتا ۱۲٫۱۷ میباشد) باید یک سنسور اکسیژن واید بند مثل بوش ۴٫۲ LSU گرفت و بجای سنسور دوم اکسیژن نصب نمود. یکی از بزرگترین مشوقهای ورود کاربران جدید به ترتل کوین، ماینینگ این ارز دیجیتال است. در جدول زیر برخی شرایط مختلف وضعیت موتور در ستون اول سمت چپ نشان داده شده است و باید اضافه کنم تعداد این جدول ها ممکن است از ماشینی به ماشین دیگر فرق کند خصوصا در ماشین های جدید مثل بی ام و که مثلا چهار مد اکو – کامفورت – اسپرت – اسپرت پلاس دارد طبیعتا تعداد این جداول هم در ECU بیشتر نیز هست.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن مومنی از بازگشت همه تیم های امدادی حامل پیکر قربانیان از محل سقوط هواپیمای تهران – یاسوج خبر داد و اظهار داشت: شرایط جوی امکان استقرار و عملیات را به تیم ها نداد و از همین رو تصمیم به بازگشت نیروها از محل حادثه گرفتیم. هواپیمای توپولف ۱۵۴ شرکت هواپیمایی ایران ایرتور در ساعت ۷ و ۴ دقیقه صبح روز ۲۳ بهمن ۱۳۸۰ فرودگاه مهرآباد را به مقصد خرم آباد ترک می کند. ابراهیم اصغر زاده یکی از مسافران هواپیمای توپولف در سال ۸۰ بود. ۱۰۷ سرنشین و ۱۲خدمه هواپیما در یک صبح زمستانی آخرین ساعت عمر خود را در آسمان گذراندند. آخرین درگ در حالت رولینگ یا حرکت برگزار شده و اهمیت کشش را یادآوری میکند. چگونه چهارده سال پیش در چنین روزی توپولف ۱۵۴ ایران ایرتور با ۱۱۹ مسافر و خدمه، با برخورد به کوه های اطراف خرم آباد، تکه تکه شد؟ کاپیتان احمدی فر ساعت ۷ و ۳۲دقیقه با اعلام این مطلب به مرکز کنترل تهران که به منطقه هلدینگ فرودگاه خرم آباد رسیده است، اجازه هلدینگ خواست و طبق برنامه می بایست پس از۲ دقیقه در فرودگاه خرم آباد به زمین می نشست. حتما می دانید که ملخ های کواد کوپتر با سرعت بالایی در هنگام پرواز می چرخند و بنابراین برخورد آن به انسان ها و حیوانات می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به آنها وارد کند.

طرح پمپ هیدرولیک پره ای غیر بالانس به گونه ای است که می توان حجم جابه جایی آن ها را تنظیم کرد. حدود ساعت ۷ صبح هواپیما به ابتدای باند جهت انجام تیک آف رسیده و با فرمان برج و فشار دادن تراتل ها، پرواز آغاز می شود. از آن لحظه دلهره و اضطراب در تهران و خرم آباد به وجود آمد و جست وجو آغاز شد. در همین راستا تیپ ۲ لشگر ۸۴ گروه زمینی ارتش به محل سانحه حرکت کرد، ولی به علت ارتفاعات صعب العبور؛ با وجود اینکه با دوربین از فاصله دور محل سقوط را شناسایی کرده اند، نتوانسته اند هنوز خود را به محل برسانند. از نخستین ساعات حادثه سه گردان از لشگر ۸۴ به ارتفاعات سفید کوه نزدیک شدند و حدود ساعت ۱۶ و سی دقیقه توانستند از فاصله بسیار دور قسمتی از لاشه هواپیما را که شامل دم هواپیما و چرخ بود، پیدا کنند. جواد رزاقی، اکبر غنیزاده و مسعود پاکنیت سه گارد امنیت پرواز به همراه ۱۰۷ مسافر دیگر، شمار سرنشینان هواپیما را به ۱۱۹ نفر رساندند و درب هواپیما برای رفتن به ابتدای باند بسته می شود. در اولین پیدایش آثار سقوط، دم هواپیما و یکی از چرخ های آن و سه جسد سوخته با دوربین به رویت ماموران تجسس رسید.

اگر از نوشتن این مطلب لذت بردید و مطمئنا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد وظیفه تراتل لطفا از صفحه ما بخواهید.